MŮJ PŘÍBĚH

Nikdy mě nebavilo učit se angličtinu. Vždy jsem měl s jazyky problémy a nebavilo mě pořád se dokola a dokola neustále biflovat nová a nová slovíčka. Ať už to bylo na základce nebo na střední, v jazycích jsem byl buď průměr nebo podprůměr. Nebavilo mě to a k cizím jazykům jsem si za ty roky vytvořil spíše odpor.

Ovšem, když jsem se poněkolikáté dostal do situace, kdy jsem vyloženě musel mluvit nebo si chtěl něco přečíst či zkouknout něco v originálu, tak jsem nemohl. Prostě jsem nevěděl, co které slovíčko znamená a často jsem se zbytečně zasekával nebo zdržoval hledáním slovíček ve slovníku a tak ztrácel kontext nebo soustředění na obsah.

Uvědomoval jsem si, že s cizím jazykem se mi otevře mnoho možností, budu mít kolem sebe k dispozici mnohem více informací, bude mnohem více knížek, které si budu moci přečíst a mnohem více lidí, se kterými se dorozumím. A když už jsem se naučil čestinu, tak přeci by nemělo být problém se naučit i nějaký jiný ne?

Jediný problém je v tom, že nejsem s angličtinou v denodenním kontaktu. Nejsem jí obklopen a tak ani nemám moc motivace a myšlenky se ji učit. Na druhou stranu, odjet do Anglie a být tam nějakou dobu není zrovna levná záležitost. A díky tomu, že nemám zrovna velké jazykové základy, tak ani nevím, jak bych si tam v začátcích poradil a to bez známých nebo nějakých kontaktů. Buď pojedu do zahraničí na nějaký jazykový kurz a pořádně si za to zaplatím nebo na pracovní vízum, ale bůh ví, kam bych se potom zase dostal.

A tak dlouho jsem o tom přemýšlel a odkládal na dobu než budu mít více peněz nebo budu mít větší jazykové základy, až jsem na to úplně zapomněl a soustředil svou pozornost zase na jiné věci.

Ovšem, když mi přítelkyně o něco později řekla, že moje slovní zásoba nebo anglický slovní projev je asi na úrovni tříletého dítěte, jsem si uvědomil, že s tím musím něco začít dělat.

Navíc jsem zjistil, že neumím ani správně vyslovovat některá i nejzákladnější slovíčka - např. voda (water) se prý nevyslovuje jako: "vodr" ale jako "vuotr". Tak tohle nás učí naše školství: drtit se slovíčka z papíru a poslechové části dělat v místnostech, kde je tak špatná akustika, že snad ani nevíte, jestli tam v tom rádiu někdo mluví, anebo jenom blbě chrastí reproduktor..!!

Obecně se říká, že nejlépe se dá naučit i čtením anglických článků, knih nebo sledováním filmů či seriálů. To je sice fajn, ale když nevíte o čem tam je vlastně řeč, tak je vám to vlastně úplně k ničemu. Nikdy jsem nebyl pořádně schopen pochopit ten text a o čem se tam ti herci baví, a to ani s pomocí anglických titulků, protože jsem prostě neznal některá slovíčka a maximálně tak hádal, co které slovo asi tak znamená.

No a vždy jsem nakonec skončil s tak dlouhým seznamem neznámých slovíček, že jsem ani nevěděl kde je tomu konec. To mě zase odrazovalo, protože biflování slovíček už mě díky základní a střední škole fakt nebavilo a radši jsem od toho šel zase vždycky pryč.

Už mě to ale začínalo štvát. Pořád jsem od toho odcházel a zase se k tomu později vracel a ne a ne u toho vydržet.

Řekl jsem si tedy: "Musí přeci existovat něco, třeba nějaká mobilní aplikace, která by usnadňovala tohleto učení se cizích slovíček a rozšiřování slovní zásoby."

Kouknu tedy do Google Play Store a že jich tam bylo.. A tak zkouším jednu za druhou, nakonec jsem si jich nainstaloval a zase odinstaloval alespoň přes 10 a další, co jsem tam byly, nevypadaly bůhvíjak skvěle, takže jsem si je radši ani neinstaloval..

Nakonec jsem si vybral jen pár aplikací, které mě opravdu zaujaly, ovšem pokaždé jsem narazil na nějaké nedostatky, chyby nebo funkce, které jsem tam mít nechtěl anebo naopak mi zase chyběly. Ovšem když jsem daným vývojářům napsal zpětnou vazbu nebo návrh na vylepšení, skončila většinou bez odpovědi a vůbec nevím jestli zpráva bylo doručena, protože se stejně potom nic neměnilo..

Proč mám někdy pocit, že ti vývojáři něco sesmolí, nasypou tam pár reklam a pak doufají, že jim to bude vydělávat, ale sami tu aplikaci snad ani aktivně nepoužívají?? Ne, já potřebuju aplikaci, se kterou se mi bude opravdu dobře učit, na kterou se dá alespoň trochu dívat a u které budu opravdu vidět jaký je můj posun, tj. kolik slovíček už celkem umím, spolu s možností snadného hledání a přidávání si svých vlastních slovíček.

Vytvořil jsem si svůj vlastní způsob učení a teď jenom potřebuji aplikaci, která mi v tomto učení pomůže a bude mi mým pomocníkem jedno jestli se chci učit slovíčka podle témat, podle učebnice anebo s pomocí knih či filmů.

Docházelo mi, že žádnou takovou aplikaci, která by mi seděla přesně podle mých představ, asi jen tak nenajdu. A i kdybych náhodou někde takovou podobnou našel, tak nikdy nebudu mít jistotu, že s nějakou novou super aktualizací se to všechno celé stejně "neposere"..

Nakonec, když přišla koronavirová krize a všechno se začalo zavírat, tak jsem se taky zavřel u sebe doma, naučil se programovat mobilní aplikace a vytvořil jedinečnou univerzální aplikaci pro učení se anglických slovíček, která má v sobě jen to nejlepší, co mi vyhovovalo i u jiných podobných aplikací, plus ještě něco navíc tak, aby všechno bylo přesně podle mých představ.

Chci, aby mi aplikace byla skvělým pomocníkem pro učení se anglických slovíček, a to nejenom mě, ale i mnoha dalším lidem, vám, kteří třeba máte také problémy s angličtinou a chcete to nějak řešit.

Budu rád, když si aplikaci alespoň vyzkoušíte a také budu šťastný za případné zpětné vazby a návrhy na vylepšení.


Co chci aby má aplikace splňovala:

  • JE jednoduchá, snadno ovladatelná a přehledná

  • hezký vzhled a příjemně se s ní učí

  • JSOU V NÍ VIDĚT jasné informace o tom, kolik slov již umím, kolik jich ještě neumím a kolik jen částečně

  • NAUČÍ MĚ správné čtení, psaní, poslech a vyslovování daného slovíčka

  • MOŽNOST třeba po týdnu nebo po měsíci zopakovat si již naučená slovíčka, a pokud bych si nějaké nepamatoval, tak je vrátí zpátky do procesu učení

  • MOŽNOST zobrazit si seznam všech slovíček a na začátku označit ty, která již umím, aby se mi tu zbytečně nepletla.

  • MOŽNOST vyhledávání a přidávání dalších nových slovíček do vlastních kategorií.